top of page
  • cercinli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıgı ile TSE Arasında Erisilebilirlik Izleme ve Denetleme Yönetmelig

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasında ''Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği'' İşbirliği Protokolü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımlarıyla 25 Haziran 2014 tarihinde TSE Konferans Salonu'nda imzalandı.

Törene Bakan İslam ve Işık'ın yanısıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik, TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi katıldı.

"Engellilerin Hayatını Kolaylaştırmak En Önemli Gündem Maddelerimizden Biri"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, törende yaptığı konuşmada bakanlık olarak vatandaşların toplumsal hayatın her alanında yer alması için çalışmalar sürdürdüklerini, özelikle engelli vatandaşların hayata katılmaları, her alanda aktif olmaları için çok özel, önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Engellilerin hayatını kolaylaştırmanın bakanlığın en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan İslam, engelli vatandaşların diğer vatandaşlar gibi insan onuruna yakışır bir hayat sürdürmelerinin önlerine koydukları en önemli hedef olduğunu söyledi.

Bakan İslam, bütün binaların, şehirlerin, açık alanların engellilere uyumlu hale getirilmesi için çaba sarfettiklerini belirterek, engellilere ilişkin kanunda yapılan son düzenlemeyle özellikle toplu taşıma hizmetlerinde erişilebilirliğin sağlanmasına yönelik kararlı tutumlarını yenilediklerini ifade etti.

Erişilebilirliğin sağlanması açısından son derece kararlı, yeni yaptırımların getirildiğini belirten Bakan İslam, ''Artık uyumlaştırma sürecine aykırı davranışlar para cezasıyla da cezalandırılabilecek durumda'' dedi.

"Bu Yıl Özellikle Okulların Erişilebilirliği İçin Çalışılacak"

2014 yılı içinde okullar ve sağlık yapıları gibi engelliler için erişilebilir hale getirilmesi aciliyet taşıyan binalar, ana arter kaldırımlar ve otobüsler başta olmak üzere denetimlerin hızlı bir şekilde başlayarak sürdürüldüğünü belirten Bakan İslam, kamuoyunun ve ilgili kurumların konuya ilişkin bilgilendirilmesi için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Uygulamaların çok hızlı hayata geçirilmesi için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Ayşenur İslam,''Öncelikle üniversitelerin kentleri inşa eden, hizmetleri planlayan mimarları, mühendisleri yetiştiren bölümlerinde erişilebilirlik derslerinin müfredata girmesini sağlamış olduk. Bu çok önemli bir başarı. Bundan sonraki süreçte şehirlerin inşasında daha sonradan düzeltme yapabileceğimiz hataların, yapmak zorunda olduğumuz hataların başından engellenmesini sağlamak için girişilmiş bir hamledir. İyi bir hamledir diye düşünüyoruz'' diye konuştu.

Erişilebilirlik konusunda bakanlığın yürüttüğü çalışmaları anlatan Bakan İslam, ''Projeler kapsamında yerel yönetimlere geçen yıl 11 milyon liralık bir ödenek aktarabildik. Bu yıl bunun yarısı kadar bir ödeneği tekrar yerel yönetimlere aktaracağız. Daha ziyade Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların erişilebilirlik kazanması yönünde bir çalışma yapmaya karar verdik bu yıl. Okullardaki eksiklikleri düzeltmeye çalışacağız'' dedi.

Bütün bunlar yapılırken standartlar çerçevesinde hazırlıklar yapılmasının önemine değinen Bakan İslam, ''Bu çok önemli. Bizden sonra yapılacak uygulamaların nasıl gideceğini belirleyeceği gibi, toplumsal normların gelişmesi açısından da standartların belirli olması çok önemli. Onun için biz bu konuda ülkemizde standart oluşturma alanında en yetkili kurumuyla çalışmayı tercih ettik. Onlarla bir ortaklık yaparak hem bu standartların belirlenmesini hem de bundan sonra denetlenmesini birlikte yapacağımızı belirledik'' diye konuştu.

"Engellilerin Mutluluğu Toplumun Mutluluğudur"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da yaptığı konuşmada, "Engellilerin mutluluğu, toplumun tamamının mutluluğudur. Engellilerle ilgili yapılacak her türlü iyileştirme onlara merhamet duygumuzun bir sonucu değil toplumun üzerindeki bir görevdir" dedi.

Türkiye'nin son 12 yılda engelliler açısından çok önemi mesafe katettiğini ve artık engellilerin her alanda hayata katıldığını belirten Bakan Işık, "Engellilerimiz; eğitim sağlık, turizm, bilime kadar her alanda topluma katılıyor ve katılım arttıkça toplumun mutluluk düzeyi artıyor. Türkiye'de mesafe alınan çalışmaların en anlamlısı, engelliler için yapılan çalışmalardır. Onlar için yapılan çalışmalar, en hayırlı çalışmadır" diye konuştu.

TSE Başkanı Şentürk ise konuşmasında Türkiye'nin ve dünyanın en önemli sorunların biri olan insanların erişilebilirlik sorununun çözümü için gerekli standartların hazırlanmasıyla sorunun çözümüne katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi ise konuşmasında 2005 yılında çıkarılan Engelli Haklarına İlişkin Kanun'un 2012 yılında yeniden ele alındığına değinerek, Kanunun çıktığı tarihten bugüne kadar TSE ile sürekli işbirliği içinde olduklarını söyledi.

kaynak: eyh.gov.tr

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik ve TSE Başkanı Hulusi Şentürk protokolü imzaladı.

104 görüntüleme0 yorum
bottom of page